Відновлювана енергетика – вирішення проблем енергозалежної Одеси
31.10.2013 Розділи: Новини
25 жовтня у м. Одеса пройшов Круглий стіл на тему “Відновлювані джерела енергії як один з ключових векторів розвитку енергодефіцитних регіонів”, організований Асоціацією відновлюваної енергетики “Альтернатива” (м. Київ). Дев’ять експертів говорили про успішні приклади реалізованих проектів і перспективи розвитку ВДЕ в Україні та Одеському регіоні зокрема. Серед них була Ірина Вихристюк, голова громадської екологічної організації «Відродження», учасника проекту “Увімкни сонце – живи комфортно”. Вона презентувала проект і розповіла про його основні досягнення:
«Мета проекту – навчити сільські громади простим способом будувати устаткування для підвищення енергоефективності приватного будинку шляхом використання сонячної енергії. Ми створили інформаційний центр, на базі старого бесарабського будинку демонструємо, що завдяки незначним змінам можна створити прийнятні умови проживання. Ми демонструємо сонячні нагрівачі, системи обігріву та утеплення будинків з застосування місцевих матеріалів, на семінарах ми вчимо людей, як побудувати сонячний колектор власними руками і правильно його встановити. Ми хочемо змінити життя людей на краще і віримо, що це можливо».
Згідно з рейтингом енергоефективності «Ukrainian Energy Index», Одеська область за рівнем енергоефективності посідає 7 місце, у минулому році – 3 місце в Україні. При цьому Олександра Калашникова, старший науковий співробітник РФ НІСД м. Одеса, зазначає: «Проблема енергозбереження актуальна для Одеської області, оскільки споживання енергії та енерговитрати тут значно вище в порівнянні з країнами – лідерами в енергозбереженні. І основними енерговитратними сферами регіону є ЖКГ, промисловість і бюджетні установи».
Говорячи про електрозабезпечення Одеської області, Сергій Лейвіков, директор КП «Одеська обласна енергозберігаюча компанія», сказав: «Одеський регіон не є енергодефіцитним, регіон є енергозалежним. Приблизно 80% ми отримуємо від Південноукраїнської АЕС, близько 4-5% генерує наш регіон (більшою мірою Одеська ТЕЦ) і останні 10-15% південні регіони Одеської області отримують від гідроакумулюючої електростанції. З одного боку, ми не споживаємо всю потужність, яку надають ці підприємства. З іншого боку, явно помітно, що на відміну від європейських регіонів і США, наш енергетичний баланс досить убогий, і він повинен бути представлений значно більшою кількістю енергоносіїв» .
Відносно відновлюваної енергетики в соціальному секторі, Олександр Фуксман відзначив відсутність законодавчої, нормативної та правової бази, що дозволяє більш інтенсивно і широко впроваджувати ті чи інші технології із залученням інвесторів. Проте вже впроваджені працюючі проекти вселяють надію на їх більш широке застосування.
Борис Афанасьєв з Одеської державної академії холоду, звернув увагу на те, що «з урахуванням кількості сонячних днів в Одеській області, встановлені дешеві сонячні системи разом з тепловим насосом окупаються приблизно за півтора – два роки при загальному терміні експлуатації близько 15 років» .
Продовжуючи тему застосування сонячних систем, Дорус Володимир, комерційний директор ТОВ «Стар Енержі», додав, що «економія від використання сонячних колекторів, які у приватному секторі застосовуються і для постачання гарячою водою (1-2 колектора на один будинок ), і для підтримки системи опалення (8-14 колекторів на один будинок), за рік у середньому становить 40%».
Підводячи підсумки, модератор Круглого столу і експерт АВЕ «Альтернатива» Олександр Басько сказав: «Ті цифри, які наводять експерти, насправді вражають. В Одеському регіоні представлені великі об’єкти ВДЕ, на базах відпочинку Затоки і Кароліно-Бугаз – більше 100 проектів з сонячними колекторами, і навіть у самій Одесі, де є всі комунікації, ресторани, приватний сектор і багатоповерхові будинки застосовують альтернативні технології, що підтверджує той факт, що регіон зробив у цьому напрямку величезний крок вперед. Населення хоче бути незалежним. Саме успішні проекти, які за кілька років підтвердили свою ефективність, є одним з найбільш потужних стимулів впровадження екологічних новацій у суспільстві».
Як повідомляє прес-служба АВЕ «Альтернатива», з Одеси стартував новий проект Асоціації “Альтернатива”, який фокусується на регіонах України. В.о. директора організації Юлія Малько зазначає: «Ми знаходимо однодумців і намагаємося донести в максимально доступній формі всі можливості, які відкриває перед нами АЕ. Нехай і амбіційно, але все ж ми націлюємося на руйнування сформованих і нав’язаних стереотипів. Я дякую кожному, хто готовий ділитися досвідом і робити перші кроки до альтернативного майбутнього держави”.
В цілому захід відвідало понад 40 осіб, а супроводжувала його онлайн трансляція з прес-центру «Паритет». Відеозапис заходу нижче:
Джерело: АВЕ “Альтернатива”
Tweet |
Я думаю, що для відновлювальних джерел енергії потрібно зробити зелене світло, не оподатковувати їх та не встановлювати контроль. Тоді енергозберігаючі установки будуть впроваджувати набагато швидше. http://autosavingenergy.com/